Press "Enter" to skip to content

Miért 42 195 méter a maratoni távolság, nem pontosan 42 vagy 43 km?

A maraton, amely ma a legnépszerűbb hosszútáv futóverseny, kihívást és megpróbáltatást jelent a versenyzők számára. Azonban miért éppen 42 195 méter a hivatalos távolság a maratoni versenyeken?

Az első olimpiai játékokon, amelyeket Athénban rendeztek 1896-ban, a maraton a fő esemény volt. A futás távlata ekkor az olimpiai események közül választották ki, és a verseny trassza Athén és Marathón között vezetett. Ez az útvonal 42 km hosszú volt, de a célvonalat az athéni Panathinaikos Stadionban jelölték ki, ami még 195 méterrel hosszabb volt. Így a maratoni táv így kezdettől fogva 42 195 méter lett.

Ez az eredeti maratoni távolság azóta is változatlan maradt. Ez a táv hozzájárult a maraton mítoszához, és kiemelkedő ikonná vált a futók számára. A versenyzők küzdelme a 42 195 méteren nem csak a fizikai erőnlétüket, hanem a kitartásukat és akaraterejüket is megmutatja.

Bár a maratoni távolság jelmondatokban és legendákban is megjelenik, még mindig sokan folytatnak vitát arról, hogy miért nem pontosan 42 vagy 43 km a távolság. Azonban a 42 195 méteres távolság megtartása hozzájárul a maraton versenyének hagyományának és egyediségének fenntartásához.

Miért van a maratoni táv beállítva 42 195 méterre?

A maratoni táv hossza, amit 42 195 méterre állítottak be, számos történelmi és szimbolikus okból adódik.

Történelmi okok

A maratoni táv eredete az ókori Görögországba nyúlik vissza. Az első hivatalos maraton a mai maratonok alapja volt az athéni csata emlékére rendezett verseny. Ebben a versenyben a futóknak Athén és Marathón között kellett futniuk, ami körülbelül 40 kilométeres távolságot jelentett.

A távolság pontos meghatározása azonban sokáig nem volt egységes. Az első modern olimpián, 1896-ban Athénban a szervezők a maratoni távot 40 kilométernek határozták meg. Azonban a következő olimpián, 1900-ben Párizsban a távolság meghosszabbítására került sor, hogy a versenyt a város központjába lehessen vinni. Így lett a táv 42,195 méter.

Szimbolikus jelentőség

A maratoni távolság meghosszabbítása 1900-ban azóta szimbolikus értéket nyert. Az emlékezés és tisztelet jelképeként állították be a távolságot, hogy emlékeztessen a maraton hagyományaira és azokra a hősies küzdelmekre, amelyekre a verseny során sor került.

Az 42 195 méteres táv azóta is világszerte elfogadott és standard táv lett a maratoni versenyeken. Ez a távolság a legtöbb ember számára az abszolút határt jelenti, melyet képesek teljesíteni, és a maraton futása egy hatalmas kihívást és eredményt jelent.

A maratoni táv története

A maratoni táv hossza, azaz 42 195 méter, különleges történettel rendelkezik. Az 1908-as londoni olimpián vezették be először a 42,195 kilométeres távot. A távot azért kellett hozzáadni, mert a brit királyi család tagjai szerették volna megnézni a startot a windsori palota erkélyéről, ami pont 42 kilométerre volt a célkörtől.

Azóta a maratoni táv hossza világszerte elfogadott és standardizált lett, és minden nagy maratoni verseny ebben a távolságban kerül lebonyolításra.

Az elnevezés eredete is érdekes: a maratoni távot a görögök legendás futója, Fidippidész nevét viseli. A történet szerint Fidippidész a maratoni csatának hírét hozta a görögöknek, majd összeesett és meghalt a fáradtságtól. A történetet elmesélő versnél szerepel az a mondat is, hogy “Megszületett a maratoni táv, ami összekötött egy hős élettel és halállal”.

Azért is lehetett a maratoni táv hossza pontosan 42 195 méter, mert ebből az alapból kihagyták az 195 métert, ami a célig tartó alagút hosszúsága volt a 1908-as londoni olimpián. A szervezők nem akartak a versenyzőket egy alagúttal végezni, így hozzáadták a távhoz.

A maratoni táv méretezése

A maratoni táv hossza hagyományosan 42 195 méter, ami kb. 26,2 mérföldnek felel meg. Ez a távolság azonban nem véletlenül lett kiválasztva, hanem számos tényezőt figyelembe véve:

A maraton eredete a görög mitológiába nyúlik vissza, ahol a legenda szerint a futó Pheidippidész Athénból Spárta városába futott, hogy segítséget kérjen a perzsák elleni harcban. Ez az esemény inspirálta a modern maratoni versenyeket is, és az eredeti távolság, amit Pheidippidész tett meg, 42 km volt.

Olimpiai szabványok

A modern olimpiai játékokon a maratoni távot először 1908-ban Londonban rendezték meg, és az eredeti tervezett távolság 25 mérföld volt. Azonban az olimpiai rajt helyszíne Windsor Castle előtt volt, amely azonban 26 mérföldre volt a céltól. Így az utolsó 385 yardot hozzáadták a távhoz, hogy a versenyzők az olimpiai stadionba érjenek. Ez a kiegészítő távolság 195 méter volt, ami azt jelenti, hogy a teljes táv 26 mérföld és 385 yard volt. Azóta a maratoni táv hossza az olimpiai játékokon és számos más versenyen is 42 195 méter maradt.

Praktikus okok

A maratoni táv hossza nem lehet túl rövid vagy túl hosszú. Ha túl rövid lenne, akkor nem lenne elismerve hivatalos eredményként, és nem feleltethető meg az olimpiai szabványoknak. Ha túl hosszú lenne, akkor a versenyzők egészségét veszélyeztethetné, és nagyobb terhelést jelentene a szervezetük számára. A 42 195 méteres távolság kiegyensúlyozott kompromisszum a versenyek között, ahol a versenyzők megfelelően tesztelhetik magukat, anélkül, hogy túlzott terhelésnek lennének kitéve.

Standard távolság

Az egész világon a maratoni távolságot elfogadták és elismerték a sportágban. Ez lehetővé teszi a versenyzőknek és az edzőknek az eredmények összehasonlítását és a rekordok összeállítását. Bár a 42 195 méteres táv néha némi választásra ad lehetőséget az adott versenyen, maga a távolság mindig változatlan marad.

Motiváló kihívás

A maratoni táv hossza magában is izgalmas kihívást jelent a versenyzők számára. A 42 195 méteres táv meghaladása fizikai és mentális erőnlétet igényel, és inspirációt ad a sportolóknak, hogy a lehetetlennek tűnő célokat is elérjék. A maratoni táv hossza és a kihívás, amit jelent, azért is vonzó, mert a sportolóknak lehetőséget ad az önfegyelem, az állóképesség és a kitartás kifejlesztésére.